rustjallison1594 rustjallison1594
  • 12-09-2022
  • Mathematics
contestada

Suppose you want to fill nine 1-lb tins with a snack mix. You have 15 and plan to buy almonds for 2.45 per lb , hazelnuts for 1.85 per lb , and raisins for .80 per lb . You want the mix to contain an equal amount of almonds and hazelnuts and twice as much of the nuts as the raisins by weight.

c. How many of each ingredient should you buy?

Respuesta :

Otras preguntas

The origin, structure, and future of the universe are studied by _______.
What is three kinds plans of reconstruction
I need help with this
Read the sentence. School buses are the largest public transportation system in the United States. Which choice shows a supporting statistic? Many childre
how much water should be mixed with 6 gallons of 55% solution of sulfuric acid to make a 20% solution of sulfuric acid
Read about the Space Race. Then write a full-page essay about this historical event. Make sure to describe its purpose, its financial cost, its risks, and its b
Which algebraic expression represents “twice the sum of y and 9”
Plz help. What’s the inverse statement
how do you determine a squared deviation??
As long as you finish your chores, I will wait for you. Which is the subordinating conjunction?