keenanmcneill4owh6q3 keenanmcneill4owh6q3
  • 13-09-2022
  • Mathematics
contestada

A company invests $14,000 to produce a product that will sell for $57.65. Each unit costs $7.40 to produce. (Round your answers to the nearest whole number.)
(a)
How many units must the company sell to break even?
units
(b)
How many units must the company sell to make a profit of $95,000?

Respuesta :

Otras preguntas

name three complimentary adjectives that describe one of your friends
Is (2,5) a solution of y=1/2x+4?
The invention of the telegraph helped begin a revolution in A. political campaigning. B. stock trading. C. muckraking. D. journalism
What happens to force when area is doubled?
What is 28/49 in the simplest form
write down a number you can square to give an answer bigger than 400 but smaller than 500
Who attempted genocide during World War II
Which was not a cause of the Spanish-American War in 1898? A. the sinking of the Maine B. Spanish cruelties in Cuba C. yellow journalism D. President McKinl
Respiration returns carbon dioxideoxygennitrogen to the atmosphere
Before beginning a vigorous aerobic exercise routine, all adults should A. undergo a thorough physical examination. B. change their daily eating habits. C. s