MiuIruma00000
MiuIruma00000 MiuIruma00000
  • 13-10-2022
  • Mathematics
contestada

Tea that sells for $2.00 a pound is mixed with a different tea that sells for
$5.00 a pound to produce 40 pounds of a custom blended tea that will
sell for $4.25 a pound. How many pounds of the less expensive tea
should be used in the mixture?
(1) 10
(2) 15
(3) 25
(4) 30

Respuesta :

Otras preguntas

"which would the most useful source of evidence to support mcneill's contention that"
The sedna myth of the inuit people reveals the importance of: ___________.
Can you please solve this equation?
imagine a historical figure is brought back to life. who is it. what's there favorite app?
#3 please help with this problem
Read the following passage: The poorer tenants will have something valuable of their own, which by law may be made liable to a distress, and help to pay their l
Who are martin luther kings audience with letter from birmingham jail?
The enrichment of grain products in the united states was initiated in the
I do not understand this, help??
Chinampas are best described as __________. A. hillside gardens B. freshwater reservoirs C. canals used for agriculture D. islands used for agriculture