kirtipreet3831 kirtipreet3831
  • 14-10-2022
  • Business
contestada

chegg 'a company had beginning inventory of 12 units at a cost of $24 each on march 1. on march 2, it purchased 12 units at $42 each. on march 6 it purchased 7 units at $29 each. on march 8, it sold 28 units for $72 each. using the fifo perpetual inventory method, what was the cost of the 28 units sold?

Respuesta :

Otras preguntas

what does 'heaven knows' mean?
what do you set the oven to when baking palmiers
Which causes fermentation?A. AntibodiesB. AntigensC. MicroorganismsD. Antibiotics
scientists use the Celsius scale as the si unit of temperature. True or False
how do I expand r(r-r2) the 2 is meant to be r squared
A body of mass 2 kg is moving in the positive X-Direction with a speed of 4 m/s collides head on with an another body of mass 3 kg moving in the negative X-Dire
name two oil yielding crops
Electrons surround the nucleus of an atom and those that are in the outer energy levels are _____.less attracted to the nucleusmore attracted to the nucleusnot
By controlling trade, three great kingdoms developed in West Africa. These were the kingdoms of Ghana, Mali, and ______. Fill in the blank.
What is the Rosetta Stone?