djcatstir djcatstir
  • 11-11-2022
  • Mathematics
contestada

Evaluate this expression: (7 ⋅ 2) + 4^2 - 12 ÷ 4

I don't know how to figure this out

Respuesta :

Otras preguntas

Write the polynomial in factored form. 4x3 + 8x2 – 96x
Examples of variable costs include all the following except: A. the plant manager's salary. B. direct labor costs. C. electricity used in running production mac
How does a zeppelin work?
This is language artEmily wrote an opinion essay. read this sentence that states her opinion.we should have more recess because it is good for our health.A) our
careful ___ is necessary for effective communication hint: contain 9 letters
Paul is making frozen dog treats for his puppy Spot. He mixes 1 quart of yogurt, 10 fluid ounces of peanut butter, and 6 fluid ounces of honey. Then, he freezes
A 9-ounce can of peaches sells for $1.26. Find the unit price.​
125 tickets were sold for the jazz band concert for a total of $1,022. Student tickets cost $6 each General admission tickets cost $10 each. How many of each
Graph y= 1/2x-3 Please no link
PLEASE ANSWER QUICKLY!! which of the following controls the house of representatives and its leadership? A. the more populated states B. the bigger geographical