cndobbins27 cndobbins27
  • 11-11-2022
  • Mathematics
contestada

A store is having a sale on almonds and jelly beans. For 4 pounds of almonds and 8 pounds of jelly beans, the total cost is $25. For 2 pounds of almonds and 3
pounds of jelly beans, the total cost is $11. Find the cost for each pound of almonds and each pound of jelly beans.
40″f
Cloudy
Cost for each pound of almonds:
Cost for each pound of jelly beans:

Respuesta :

Otras preguntas

what word means relating to soldiers and war
Rectangle ABCD is shown. What is the measurement of angle x? 35° 45° 25° 55°
Please help me with this question :) thanks.
What is the measure of angle CAD?​
Suppose that 60% of the students do homework regularly. it is also known that 80% of students who had been doing homework regularly, end up doing well in the co
Can you show work if you can??
I need help please. the yellow ribbon pete hamill
How did the people of other countries view George W. Bush and Barack Obama. Question 59 options: A. ​Obama was consistently at least 20 percent more popular. B
on a farm, 4 1/2 out of every 15 acres of land are used tog row crops. Wheat is grown on 5/8 of the land used to grow crops. What percentage of the total area o
find a fraction with a denominator of 96 that is equivalent to 1/6​