hodofelicia22
hodofelicia22 hodofelicia22
  • 11-11-2022
  • Mathematics
contestada

Sara's mother bought 8 large oranges for $12.00. Sara said there was a ratio of 12 to 8, so the unit rate was $1.50 per orange. Sara's friend Daniel said he thought the ratio would be 8:12, so the unit rate would be of an orange per dollar.

Explain how both Sara and Daniel might have found their unit rates and how both could be correct.

Respuesta :

Otras preguntas

Triatoma, commonly called "kissing bugs," are vectors of
Less developed countries (LDCs) have a/an____ population growth.
The transferring of electrons keeps ______________ bonds together.
A solution of ammonia has a pH of 11.8. What is the concentration of OH– ions in the solution?
Will me and zoe be together forever?
Help with this question too
Which of the following are best practices when writing the first draft of a research paper? Complete the entire first draft in one sitting. A. Add more informat
Since? 1994, obesity rates in the united states a. have remained fairly constant throughout the country. b. have been on a slow and steady decline. c. have prim
To rousseau, what is the fundamental question that he seeks to address in the social contract?
Please simplify this equation:16x²+16y²+96x-40y=315