Student4625 Student4625
  • 13-11-2022
  • Mathematics
contestada

2. Use the areas of the two identical squares to explain why 5² + 12² = 13² without
doing any calculations.

Respuesta :

Otras preguntas

1 plus 1 is a 1 b3 c5 d2
A bag of 8 apples costs $2.88. What is the cost of one apple?
When quantity demanded in a market is more than the quantity supplied, _____ occurs. a. a surplus b. an equilibrium c. a shortage d. a prod?
Which is an exponential decay function? f(x) = ()x f(x) = ()–x f(x) = ()–x f(x) = ()x
Given that R is equidistant from U and S, what can you conclude about angles UTR and STR? A. The angles total 90 degrees. B. The angles total 180 degrees. C. Th
Adam makes $25 per lawn he mows. How much does he make if he mows 4 lawns? Question 4 options: $29 $50 $75 $100
find the area of the 120 degrees sector
Which of these people is most likely to experience stress? Sheila has two jobs: tutoring Spanish and catering for weddings. If she spent less time tutoring, she
Read the sentence below and use context clues to determine the meaning of the word placid:I hoped the lake would be placid for our trip, but the water was too r
There are nearly ____ billion people in the world who do not have internet access.