001474701 001474701
  • 15-12-2022
  • Mathematics
contestada

A student has two options to purchase a laptop.

Option 1: Pay $540 plus 15% sales tax now.
Option 2: Pay exactly $120 now and then $58 each month for 9 months.
What is the approximate percent increase in how much the student pays with Option 2 versus Option 1?

Responses

Respuesta :

Otras preguntas

Why don't the inert gases easily react with other elements?
Which of the following is a true statement? a. An outline is best written after you have an introduction. b. An outline should be completed before any prewrit
what is the surface are of a rectangle pool with a lenth of 105 feet and a width of 45 yards?
One inch is equivalent to 2.54 centimeters. How many inches are there in 50.8 centimeters.
Can someone tell me how to solve this and give me the answer please?
10 coins have a mass of 45 grams. How many grams is one coin?
Which of these is NOT a vector quantity? a. mass b. force c. acceleration due to gravity
A 3-gallon jug of juice costs $22.32. What is the price per pint?
During Reconstruction, a was a Southern white who joined the Republican Party.
Read this letter written by US General Ulysses S. Grant. Which sentences most clearly indicate that the writing style is informal and that this is a personal le