KlydeL KlydeL
  • 12-01-2023
  • Mathematics
contestada

A store sells peanut butter in 28-ounce jars for $4.29 and in 16 ounce jars for $2.49. Find the price per ounce for each size jar and determine which jar is the better buy. Explain.

Respuesta :

Otras preguntas

How did the mongol rulers change once their conquests were complete?
What is the role of the securities and exchange commission (SEC)? How does it influence the economy?
how do you keep your plant alive in the winter and indoors? worth 15 points
what does this mean, "express 780 m as a percentage of 1.5km"
give an example of a rule for a pattern list a set of numbers that fit the pattern
Which of the following does not describe the state of the country's preparedness for the War of 1812?
Solve for x. Show the equation you used and your work.
In the following sentence, what type of context clue is used to help you figure out the meaning of the word aptitude?She has an aptitude, a natural ability, to
Advantages and disadvantages of isolation
Answer really fast please