Cohen37472
Cohen37472 Cohen37472
  • 12-01-2023
  • Mathematics
contestada

Shopping Two friends shop for fresh fruit. Elena buys a watermelon for $6.55 and 5 pounds of cherries. Taniy buys a pineapple for $2.15 and 4 pounds of cherries. Use the variable p to represent the price, in dollars, per pound of cherries. Write and simplify an expression to represent how much more Elena spent.​

Respuesta :

Otras preguntas

Biology is the study of living things. Why do you think viruses are discussed in biology books?
how many oxygen atoms are in the photosynthesis reaction
functional groups are a group of molecules attached to a carbon-based core of an organic molecules key funtional groups are
Witch has eukaryotic cells in it? A: Carrot B: Salmonella C: Muscle D: E.coil
Please help!! I don't understand!
Enrollment in the school orchestra was 340 last year. This year, it dropped 15%. What is the enrollment this year? If enrollment increases 15% next year, what w
15:7 equivalent ratio
How did both mountains and high plateaus influence the rise and growth of empires in mainland Southeast Asia? Select all that apply. A. Mountains and high pl
People who bring resources together to make a good or service ____
Please read and please give me the answers i need help