chees7738 chees7738
  • 16-01-2024
  • Mathematics
contestada

Sally feeds her cat gourmet cat food that costs $1.24 per pound. She combines it with cheaper cat food that costs $0.40 per pound. How many pounds of cheaper cat food should she buy to be added to 5 pounds of gourmet cat food, if she wants the average price of her mixture to be $1.00 per pound?

Respuesta :

Otras preguntas

By which method can the right triangles below be proven congruent? Select the best answer from the choices provided. А.LA B.LL C.HL D.The triangles cannot be pr
help me please 6(9 + 5x) = 54 +
help please Aristotle explained that we can only persuade our listeners in three ways. witch of the following is NOT one of these ways? A: we persuade our list
Hi! I need help translating three sentences into Spanish using the preterite perfect tense :) 1. Miguel Hidalgo made Grito de Dolores for the revolution. 2. Vic
what can be done to modify a nerve cell to function most efficiently​
State the relative position for the earth and sun in a lunar eclipse (in a partial and total eclipse)
If the formula c=2xr c stands for [blank]
Which graph matches the exponential function f(x) = (3)x?
It is an equation What is - x+3x=25 2x+36x=2
Evaluate each of the following expressions for x = 10, y = 5 and z = 2​