TestSubject346 TestSubject346
  • 12-02-2024
  • Mathematics
contestada

Flour costs $0.80 and sugar costs $0.50 a pound. An order of flour and sugar weighs 15 pounds and costs $9. I need a system of equations to represent the word problem. Can someone help me out?

Respuesta :

Otras preguntas

tom keeps sticky notes in a box that is the shape of a cube. each side of the box is 4 inches. what is the volume of the box
is copied a adjitive
15. Which sentence uses comparison correctly?A. Which feels badder to you, biting your tongue or stubbing your toe?B. Which feels worse to you, biting your tong
A model of a rectangular table for a dollhouse is 13 inches long and 8 inches wide. The original table is 52 inches long and 32 inches wide. are the model table
One number is missing from this data set 18, 24, 22,30,26,___,25 The median of the data set is 24. What is the greatest possible value of the missing number
I need help with number 15 yall
Quiero una oración con la palabra civic
You've found organically grown, purple tulips and have decided to add them to a delicate pear and butter leaf salad at the evening meal. How should you store th
2/5 / 2/3 how to divide fractions?
What is a push factor that might cause immigration