tarabiddle73671 tarabiddle73671
  • 14-03-2024
  • Mathematics
contestada

Peanuts sell for $5/lb. cashews sell for $8/lb. suppose 2 pounds of peanuts are mixed with three pounds of cashews. find the cost of the mixture

Respuesta :

Otras preguntas

Carl is boarding a plane. He has 2 checked bags of equal weight and a backpack that weighs 4 kg.The total weight of Carls baggage is 35 kg. Write an equation to
Hey can you please help me posted picture of question
Which occurrence would contradict the big bang theory? The percentage of carbon dioxide in Earth’s atmosphere increases. Scientists discover that 99% of the uni
How do writers use direct characterization in a story?
5/9(F-32) < 0 or 5/9(F-32)>5
Read each example and identify it with one of the mechanisms that influence gene pools. A zebra migrates to join a different herd of zebras. Competition for
What is 2•9(X+8)<26•1
I was in the National Forest with my camera. The day was crisp, and the leaves were turning gold and red. When I spotted the white-tailed buck, I froze. He wasn
A: 2.86 B: 2.75 C: 2.95 D: 1.17
there are 82 people in a survey who like vanilla ice cream. if 2 out of every 5 people surveyed like vanilla ice cream, how many total people were surveyed?