tabithamblanco tabithamblanco
  • 10-04-2024
  • Business
contestada

A manufacturer reports the following costs to produce 10,000 units in its first year of operations: Direct materials, $10 per unit, Direct labor, $6 per unit, Variable overhead, $70,000, Fixed overhead, $120,000. The total product cost per unit under variable costing is:

Respuesta :

Otras preguntas

3/5 of $40 restaurant bill = $
are these 3 equations equal 2.02, 0.02, 0.03 ? Show me 3 decimals that are equivalent
3(2x 4y - 2z) 7(x y - 4z) a. 13x 5y - 22z b. -x - 19y 22z c. 13x 19y - 34z d. -x - 5y 34z
help me plz I need this ans my homework
How did mercantilism affect the growth of colonies in the Americas?
Help me PLEASE! Which sentence correctly identifies an Adjective Clause..? A. ( After the tomato plants were watered, ) they grew much faster. B. I had never
How do you write 415 tenths
U2- v2 when u =5 and v=3
A japanese bettle has a length between 0.3 and 0.5 inch. Find two length that are within the given span. Write them as fraction in simplest form.
U.S. History help please? 1. How had the size of the United States changed? 2. How had the population make-up of the United States changed? 3. What new innovati