jtavison14341 jtavison14341
  • 11-04-2024
  • Social Studies
contestada

knowledge is the ability to understand information, form opinions, and make decisions or predictions based on the information.
1) true
2) false

Respuesta :

Otras preguntas

Clare would like to buy a video game that costs at least $130. She has saved $48 so far and plans on saving $5 of her allowance each week. Write an inequality t
What type of clause is parentheses in the sentence below? "I am always ready to learn (although I do not always like being taught.)" (Winston Churchill, speech
US President Franklin D. Roosevelt was elected on his promise to improve economic conditions in America. In his first inaugural address, which he gave the day h
4 tons of fertilizer cost $7,440.00. What is the price per pound?
I’ll give BRAINLIEST if correct need asap question is in the photo attached
What is 25^x+1 = 125^x-1?
Bob us walking to his office building which is 32 m high. The angle to the top of the building from him is 7 degrees. How much further does he need to walk? Ans
Плоскость В пересекает стороны АВ и ВС треугольника АВС в точках D и F соответственно. ACII В. Найдите АС , если BD: AD = 4 : 1 и DF = 10 см.
at a school, 40% of 6 grade students sad that hip hop was there favoret kind of musik
Revert to the photo for the math question. Thanks!