Susan and betsy bought sport supplies for summer camp. susan bought six basketballs and one soccer ball for $27. betsy bought four basketballs and two soccer balls for $22. how much do basketballs cost? how much do soccer balls cost?
For this case, the first thing we must do is define variables: x: cost of each basketball y: cost of each soccer ball We now write the system of equations: 6x + y = 27 4x + 2y = 22 Solving the system we have: x = 4 $ y = 3 $ Answer: basketballs cost $ 4 soccer balls cost $ 3