michellerr
michellerr michellerr
  • 14-05-2018
  • Mathematics
contestada

A bag of coffee cost $9.85 and contains 16 ounces of coffee. how many ounces is it

Respuesta :

ezelle
ezelle ezelle
  • 14-05-2018
The cost per ounce can be calculated by dividing the cost of the bag by the number of ounces the bag contains. Thus, the cost per ounce can be calculated by writing $9.85 x16, which equals approximately $0.62 per ounce. HOPE I HELPED.
Answer Link
paige171 paige171
  • 14-05-2018
9.85 divided by 16 equals .62
Answer Link

Otras preguntas

Rationalize the denominator. - 11x^3/ Root7x+1
Prepare an accounting equation for the following business transaction 1. Purchased supplies on account, 4,000 2. Purchased furniture and fixtures for cash, 3,00
20 large bottoles can be recyled to make 1 fleece jacket how many fleece jackets can you make with 360 large plastic bottoles
How many gallons of a 90% antifreeze solution must be mixed with 100 gallons of 10% antifreeze to get a mixture that is 80% antifreeze? Use the six-step method.
8) If a dog is running at 25 feet per second, how far will he travel after I minute of running? Efe runs for 30 minutes at a speed of 40 miles per hour, how far
help me w differentiation
Is the slope y=4/3x+2 (Just double checking) :) (For linear equations)
determine the total current on the circuit bellow
1. Name the method which is used to separate salt from sea water ​
what is a capacitor and capacitance.​