matsatey matsatey
  • 13-06-2018
  • Mathematics
contestada

35 miles per gallon gas at $2.56 per gallon,what is cost per mile

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 13-06-2018
It should be 2.56/35, which is equal to 0.0731428571$ per mile. Hope this helped! Brainliest is always appreciated.
Answer Link
szullo221 szullo221
  • 13-06-2018
The cost is about $0.07 per mile.
Answer Link

Otras preguntas

Mrs.Rome has 2/3 of a pan of lasagna left after dinner.She wants to divide the leftover lasagna into 4 equal servings.What fraction of the original pan does eac
Guys plz help me I need an antonym for each word 1. Noticeably 2. Affect 3. Agricultural 4. Nominate 5. Gradual 6. Rely 7. Barren 8. Spheres 9. Absorb 10.
If a contract had certain restrictions that were not listed in the text itself, where might you expect to find them? heading footnotes bullet Points none of t
Write down the next term in this sequence: 1 4 9 16 25
Convert 1.20 g/mL to the unit g/m3. answers: A) 1.20 x 106 g/m3 B)1.20 x 102 g/m3 C)1.20 x 10-2 g/m3 D) 1.20 x 10-6 g/m3
PLZ HELP ME Adam has $450. He spends $210 on food. Later he divides all his money into four parts out of which three parts were distributed and one part he kept
Why did attempts in the late 1800s to form labor union fail?
What is the biological reason for fevers? Select one: a. They increase the activity of white blood cells. b. They speed up growth of replacement cells. c. They
When you combine chocolate powder and milk, the result is best describe as?
The Huang River is muddy because it carries ____, a yellow-brown soil.