rainelynfampulpbr0bd rainelynfampulpbr0bd
  • 12-07-2018
  • Advanced Placement (AP)
contestada

In a local supermarket,3/4 kilogram of the squid costs 156 peses.How much do 4 kilograms of squid cost?

Respuesta :

BiologiaMagister
BiologiaMagister BiologiaMagister
  • 12-07-2018

Use the rule of 3:


750g (3/4kg) = 156p

1000g = Xp


(1000 * 156) / 750

156,000 / 750

208.


Answer:


[tex] \boxed{\bf~208~peses~per~Kg.} [/tex]




Hope it helped,


Happy homework/ study/ exam!

Answer Link
Imamantonlaveymttqin
Imamantonlaveymttqin Imamantonlaveymttqin
  • 26-07-2018
thats the answer for the question
Ver imagen Imamantonlaveymttqin
Answer Link

Otras preguntas

i need help plz (Using Pythagorean Theorem)
UwU please help :> An equation is shown: n - 5 = 22 What is the value for n that makes the equation true?
A wave traveling with 0.6m speed has a frequency of 1045Hz, the wavelength for this wave is what
In a first order decomposition, the constant is 0.00813 sec-1. What percentage of the compound has decomposed after 44.1 seconds
please helpppppp!!!!!
help i got meme's but help Which of the following statements is TRUE? If you have two or more risk factors for a disease, you will get the disease no matter wh
what average energy of particles does temperature measures?​
is was a preposition?
A phone plan costs $10 per month, plus $0.03 per text message. John wants his phone bill to be less than $40, before taxes. What is the maximum number of text m
What are Earthworks? a. artistic pieces that involve materials from nature b. artistic pieces that involve preserving an area in danger c. artistic pieces that