desperatedude
desperatedude desperatedude
  • 12-07-2018
  • Mathematics
contestada

Need help ASAP plzzzzzzzz

Need help ASAP plzzzzzzzz class=

Respuesta :

mpanderla95
mpanderla95 mpanderla95
  • 12-07-2018
To solve this question, simply find the amounts of money the items will cost.

4 x 1.19 =4.76
3 x 1.89 = 5.67
1 x 4.95 = 4.95.

20.00 - 4.76 - 5.67 - 4.95 = 4.62.

1 dollar = 100 cents
4 dollars = 400 cents

4.62 = 462 cents

462 cents/79 cents = 5.84 = 6.

She can buy about 6 pens.





Answer Link

Otras preguntas

Is it wise for a firm to employ a worker at $20 per hour when another worker does the same job for $10 per hour?
"Which branch of government received the most power under the constitution ?explain your answer , explain why the framers may have done it this way ."
Describe and correct the error 9+2x3=11x3=33 19-6+12=19-18=1
When Clara accesses the programs and documents on her computer by way of icons, she is said to be employing
39477 round to the nearest 1000
Can someone help me solve this?: 32=5-3t
When scientist replicate experiments, they will often do so under different conditions than the original investigation. Why might this be helpful? Why do you th
The product of 6 and m is 216
Which was not a reason that people moved west in the late 1800s? A. a bad economy in Canada B. the chance to own their own land C. opportunities in western m
Factor: x2 + 5x + 6 a. (x + 3)(x + 2) b. (x - 3)(x + 2) c. (x + 3)(x - 2) d. (x + 5)(x + 1)