CertifiedBrainiac14 CertifiedBrainiac14
  • 11-09-2018
  • Mathematics
contestada

What is the unit rate for 1 Apple for $0.19

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 20-09-2018

We have to evaluate the unit rate for 1 Apple for $0.19.

The formula for unit rate is shown below.

[tex]\text{Unit rate }= \frac{\text{Cost of the prodcut}}{\text{Number of units}}[/tex]

Now, we have been given the cost of the apple is $0.19 and the number of unit is 1. Hence, using the above mentioned formula, the unit rate is given by

[tex]\text{Unit rate }= \frac{0.19}{1}\\ \\ \text{Unit rate }= 0.19[/tex]

Therefore, the unit rate is 0.19 dollars per apple.

Answer Link

Otras preguntas

The spinner has eight spaces of equal size. What is the mathematical probability of the pointer's stopping in the space marked 1? If you spin the pointer 40 tim
translation from other point
Determine the perimeter of the figure.* 8 cm 10 cm
Which of the following did prince he ref the navigator not do?
Which sentence is an example of hyperbole? her words were like a sharp knife to his heart she screamed loud enough for the world to hear his words were as sof
Which graph represents 2x-5y<15?
Explain why the sunlight creates a pattern of decreasing temperature as someone moves from the equator towards areas at higher latitudes.
What is the direction of the resulting vector when a vector of 25 units south East
Could someone watch the video and answer the questions plz :( the answers don’t have to be long at all like at least one sentence
180(n-2) Divided by n