lisafrench636 lisafrench636
  • 11-09-2018
  • Mathematics
contestada

Olivia ordered 24 cupcakes and a layer cake costs 16$ and the total cost of the order was 52$ what was the price of each cupcake

Respuesta :

cerlyn16
cerlyn16 cerlyn16
  • 11-09-2018

Let x be the price of a cupcake. There are 24 cupcakes so it will be 24x. Solution: 24x+16=52 24x=52-16 24x=36 Divide both sides by 24 X=1.5. The price of each cupcake is 1.5$

Answer Link

Otras preguntas

Dónde practicas el español conmigo
B= [-18    3]     [4       1 ] What is the determinant of B? A. −27 B. 30 C. −30 D. –6
Two charged balloons 2.1 * 10ȹ meters apart have a repulsive force of 1.3 * 10ȹ newtons. The charge on one balloon is 8.2 * 10È¥ coulombs. What is the charge
if you have ever read the book "of mice and men" could you please help me?!?!? this week your focus has been persuasive writing. As you are reading your novel,
A geometric figure created without using tools is a
Write the following on standard and expanded form five hundred million eight hundred thirty one thousand nine hundred
Which of the statements about the x-axis are true? I. The x-axis intersects the y-axis at the origin. II. The x-axis is a vertical number line that passes throu
What is the cause of a tsunami? A.) large hurricane-force storms B.) typhoons in the Pacific Ocean C.) shifting of the sea floor due to movement of tecto
What pre-Colombian civilization was centered in modern day Peru A Aztec B inca C maya D Olmec Please help me
The smart, young man graduated at the age of 16Which is the complete subject?