phillgrunn1296 phillgrunn1296
  • 11-09-2018
  • Mathematics
contestada

You want to buy some rice. A 7-ounce package costs 2.59. A 12- ounce package costs $4.56. An 18-ounce package costs 6.30 which package is the Best Buy?

Respuesta :

emmapop567
emmapop567 emmapop567
  • 12-11-2020

From the above calculations, we can see that the cost of 1-ounce Type 3 rice is lowest. Therefore, 18-ounce package is Best Buy.

Answer Link

Otras preguntas

How to study well for an exam ?
name the different parts of small intestine in proper sequence
which of the following is not a helping verb?A. beB. mustC. wouldD. can
a car travelling at 36 km/hr due north turns west in 5 s under constant acceleration and maintains the same speed. the acceleration of the car is
A 76.5 kg cross-country skier skiing on unwaxed skis along dry snow at a constant speed of 4.00 m/s experiences a force of friction of -60.0 N.  What is the coe
factor completely4a+4b+4c
Hydrangea plant's petals change to which colour on the addition of acids?
Density is calculated by dividing the mass of an object by its volume. Please select the best answer from the choices providedTrue or false
a man invested a total of $3,000 in two investments. he made a profit of 3% on the first investment and 4% on the second investment. if his total profit was $10
What groups were threatened by john knox's ideas?