craveonfleek1 craveonfleek1
  • 11-09-2018
  • Mathematics
contestada

A carton of milk containing 12 cans of soup costs $38.40. Each can weighs 16 ounces. WHAT is the cost of one ounce of soup?

Respuesta :

Sicista Sicista
  • 21-09-2018

The cost of one ounce of soup will be  $0.20

Explanation

A carton of milk containing 12 cans of soup costs $38.40 and each can weighs 16 ounces.

So, the total weight of 12 cans of soup [tex]=(16*12)ounces=192 ounces[/tex]

That means, the cost of 192 ounces of soup is $38.40

Thus, the cost of one ounce of soup [tex]=\frac{38.40}{192}=0.20[/tex] dollar.

Answer Link

Otras preguntas

expand the expression and combine like terms. 19-6(-k+4)
9% sales tax of a $150 purchase is How much?
_____ is a strategy used when giving constructive feedback. The sandwich technique The positive feedback strategy The Direct technique The peanut butter and jel
Please I need help thank you
If d subscript 1 baseline overscript right-arrow endscripts plus d subscript 2 baseline overscript right-arrow endscripts equals 7.0 d subscript 3 baseline over
When a country establishes foreign policies, whose best interests are considered most important?
Please help!!! Simplify in standard form. (2x5+x3−3x4−x+8)−(7x5+2x4−12+6x−5x3+x2)
Write an integer whose absolute value is greater than itself
What is the range of the function f(x) = 3x2 + 6x – 8? {y|y ≥ –1} {y|y ≤ –1} {y|y ≥ –11} {y|y ≤ –11}
At independence, the most prosperous country of former French Western Africa was