mariaruim0327 mariaruim0327
  • 12-09-2018
  • Mathematics
contestada

Stephen paid $4.20 for a bag of jelly beans. If jelly beans cost 0.75 per pound, how many pounds did he buy?

Respuesta :

shirleyx228 shirleyx228
  • 12-09-2018

(4.20)/(0.75) = 5.6 lbs

Answer Link
ROSIO8DA ROSIO8DA
  • 12-09-2018
you divide 4.20 by .75 and the answer is 5.60 or 5.6
Answer Link

Otras preguntas

PLEASE HELP!! WILL GIVE BRAINLIEST!!!
Describe the importance of rehearsing in the actual presentation space. please answer thank you
27. A certain type of toad resembles tree bark with its brown color and rough skin. A certain type of frog, has a bright yellow-green color with red toes and sm
help pleaseeeeeeeeeeeee
Tell which pronoun (Yo, Tú, Él, Ella, Ud., Nosotros, Nosotras, Ellos, Ellas, Uds.) would replace the underlined subject of each sentence. Juan y Marta<--- (u
What is surface/strip mining?
Any other nonbinary peoples out there- <3 hope I'm not the only one on here u.u
In the triangle below, what is the length of BC ? need help?!
A student who might find digital learning challenging.
What is the ratio 28 : 35 written in lowest terms? A.9: 15 B.7:19 C.4:5 D.3:7​