purp6 purp6
  • 12-09-2018
  • Mathematics
contestada

find the price of one candy bar if ten candy bars cost $40

Respuesta :

cheyenneh14
cheyenneh14 cheyenneh14
  • 12-09-2018
$4•10=40
So they are all $4 apiece or you could go by doing this
40÷10=$4
Answer Link
shantalturquiose
shantalturquiose shantalturquiose
  • 12-09-2018
In my opinion I think 4 times 10 which gives you 40 you basically get your answer!
Answer Link

Otras preguntas

Mrs. Grubb bought some shirts for $4 each and some hats for $12 each. She bought 9 pieces of clothing for $100. Write a system of equations that you could use t
What type of scientists would be studying how life develops onan ecosystem like an island?
Answer question with correct answer, if correct i give brainliest. i
Which of the following was not a major issue during the Constitutional Convention? ​
How did the German migration change the landscape of Central Texas?
Solve the system by graphing 6x – 9 = y y = -3x i can graph but how do you solve it
can you help me please ​
Find the slope of the line through each pair of points. (16, -5), (7, -20)
Microorganisms also exist in the fossil record, but they’re rarer than other types of fossils. The most common fossils form from hard body parts, such as bones,
I’m stuck on this question Does anyone know it?