tylerlucas5227 tylerlucas5227
  • 12-09-2018
  • Chemistry
contestada

A carpet sells for 25.99 a square yard. what is the price of the carpet per square meter

Respuesta :

AsiaWoerner AsiaWoerner
  • 21-09-2018

Let say the unit of money is $ so the rate of carpet is 25.99 $ / square yard

We know that

1 square yard = 0.836 square meter

Price for one square yard = 25.99$

therefore the price for 0.836 square meter = 25.99$

So price of one square meter = 25. 99 / 0.836 = 31.1 $

Hence price is 31. 1 / square meter

Answer Link

Otras preguntas

True or False? The interpreter does not act the part, but instead suggests characterization.
The price of dress fabric is proportional to the length of fabric purchased. The graph shows this relationship. What is the unit rate for the situation? a 1/8
What term refers to a span of ten years? A. millennium B. century C. decade
A piece of pine wood floats on the surface of a lake because the water exerts
what are the coefficients in the expression -8y² + 12x + 5y 7?
Which describes the conflict Mr. Lorry faces when Dr. Manette is released from prison in the Bastille? A. Mr. Lorry is unsure how to get Dr. Manette out of Fran
The sectors of a circle graph _______ add up to 180 Degrees.Sometimes, Always, or Never?
what is the unit rate for $140 for 18 ft squared to the nearest hundredth
need help pppppleaseThe number of miles Abigail’s boat travels, m, varies directly with the amount of time Abigail spends boating, t. If she spends 2 h in her b
when the product of 15 and 40 is divided by the sum of 15 amd 45 what is the quotient