Upinthecloud
Upinthecloud Upinthecloud
  • 12-09-2018
  • Mathematics
contestada

Chunky chocolate sells 2 pounds of chocolate for $3.00 How much will it cost to purchase 5 pounds of. chocolate?

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 12-09-2018

You need to find the price per pound of chocolate

$3/2 = $1.50

Now you need to multiply the price per pound by 5 to get the total cost

$1.50 times 5 = $7.50

The cost is $7.50

Answer Link
tsj2144 tsj2144
  • 12-09-2018

2 pounds is 3$ 4 pounds would be 6$ then add $1.50 for the 5th pound and you get $7.50

Answer Link

Otras preguntas

Just in case you can't see h = 1.8ft Left side 3.3 right side 2.2 and bottom 4. Can somebody plz find the answer and explain how to find it?
Suppose a figure is located in Quadrant I. Which of the following sequences will result in an image that is located in Quadrant II? A. r
The Enlightenment period supported reason over religious beliefs. Please select the best answer from the choices provided a. True b. False
Which of the following causes physical erosion Rivers carbon dioxide oxygen forest fire
using your knowledge about powers of 10 and decimals, determine the value of the metric measurements. - 3 km= ? m Why???
List two types. Of organelles
What does the word prosperous mean in this line from the passage? his father was a man of business, and at one time a. a very prosperous one, married to a woman
what did the old women of the ville yell to the men when they bivouacked in the field?
solve -(3/4) (-8y) (4/3) (6x) (-1)
How are the old smith in "Honest Work" and the blacksmith in "For Want of a Horseshoe Nail" alike? A.They are both people whose deep respect for others