charlotte7716 charlotte7716
  • 13-09-2018
  • Mathematics
contestada

lynnette went to the coffe shop to buy coffe beans. she purchased 2.5 pounds of her favorite blend. This blend cost $8.50 per pound. how much did the coffee beans cost?

Respuesta :

ranchos
ranchos ranchos
  • 13-09-2018

The coffee beans cost $21.25 because $8.50 x 2.5 = $21.25

Answer Link

Otras preguntas

-5f - 7g + f - 5g - 4 + f
How do I solve this?
find the product 4.51 x 3.4
Which cellular respiration processes extract energy from food and takes place in the organelle called?
A chef fills a 50 mL container with 43.5 g of cooking oil. What is the density of the oil?
What is the least common multiple for 9, 12, 15
Mi padre (creer/construir) nuestra casa con sus propias manos.
what is the direct object in the sentence "Maria watched a deer walk across the street"
Put each event in order of its occurrence, according to the big bang theory. please note that more accurate calculations of the age of each event are still acti
What is 8+11x-5x+6 ?