vanessaraydon vanessaraydon
  • 14-09-2018
  • Mathematics
contestada

Vegetables at Farm Market sells for $2.00 a pound, and a basket costs $3.50. If Charlene wants to buy a basket and spend now more then $10.00 total, how many pounds of vegetables can she buy?

Respuesta :

blackveilbridepepng3
blackveilbridepepng3 blackveilbridepepng3
  • 14-09-2018
Charlene can buy 3 pounds of vegetables.
Answer Link

Otras preguntas

What is 7/12 subtracted by 1/8?
Graph the inequality: a) 4x>18 b) x-8>_24
13. What's the fraction 18 /24 reduced to its lowest terms?
A can holds 2 liters of paint. How many cans can we fill with 11 liters of paint? Include fractions of cans, if applicable.
SOMEONE QUICKLY CHECK IF THESE SENTENCES ARE CORRECT, VERBS GRAMMAR AND EVERYTHING PLEASE!!! Llego al aeropuerto de Lima, Perú, y me voy a un hotel. Quiero cono
Which function is  graphed on the coordinate plane below?f(x) = 2x – 6f(x) = 2x + 6f(x) = –2x + 6f(x) = –2x – 6​
Solve for x 3x - 5 < 7
The pH of a solution is 2.60. What is the [H3O+] for the solution?
Consider the equation CO2 → C + O2. What type of reaction is this?
I WILL MAKE YOU BRAINLIEST! 46 POINTS!!!!! PLEASE HURRY! BRAINLIEST, THANKS, AND 5 STARS! PROMISE! For the graph of any inequality, which points along the ray a