janiecia janiecia
  • 11-10-2018
  • Mathematics
contestada

A 17 ounce box of special K for $4.89 or a 21 ounce box of cheerios for $5.69. The better deal is?

Respuesta :

sergri928
sergri928 sergri928
  • 11-10-2018

The better deal is the 21-ounce one because its unit rate equals less than the 17-ounce one

Answer Link
rilayyyyy
rilayyyyy rilayyyyy
  • 11-10-2018

Break down the price per ounce.

[tex]\frac{4.89}{17} = 28[/tex] [28¢ per ounce]

[tex]\frac{5.69}{21} = 27[/tex] [27¢ per ounce]

The box of Cheerios is the better deal.

Answer Link

Otras preguntas

Which of the following did not influence the U.S. refusal to recognize the People’s Republic of China: A) China’s intervention in the Korean War B) America’s co
Find the area K of the triangle. a=4, b=5, C = 25° K= square units (Round to two decimal places as needed.)
James, John and Jane decided to buy a piece of land. James paid 3/5 of the total cost while John paid 3/8 of the reminder. if Jane paid 30000.what was the total
The tree diagram represents an experiment consisting of two trials. P(D) = [? ]
PLEASE HELP ME WITH THIS! The question is the same but in different sections of the story. You have studied two other short stories, "The Lady or the Tiger?" b
Help me with thisPlease Help​
What is the reference angle for 292°? O A. 12° O B. 22° O C. 68° O D. 78°
effect of the global warming on the oceans​
ANSWER THIS CORRECTLY FOR BRAINLIEST!!!!
In what ways can information be slanted in a news report?