midtermssavior
midtermssavior midtermssavior
  • 11-10-2018
  • Mathematics
contestada

at the market, 2.4 pounds of peas cost 1.68 dollars. How much does one pound of peas cost?

Respuesta :

isnyder10 isnyder10
  • 12-10-2018
.7

because you need to get the original unit price which is 0.7 then multiply that by 1 and get your answer
Answer Link

Otras preguntas

Analyze the table below and answer the question that follows. A square with four boxes. Uppercase D lowercase d are on the left side of the square. Uppercase D
How should you handle Valerie's comment about Dr. Buckwalter being "gruff" and "unsympathetic"?
Jay earns $58,100 a year. What is the total of his Social Security (6.2%) and Medicare (1.45%)? ​
Don't Hate The Trait, How Does The Text's Explanation Of Variation Contribute To The Central Idea?
2.15.4 Three Strings 100 points - incorrect answers removed Basic java - Codehs.com instructions - Write a program that asks the user for three strings. Then,
Jamar bought 22 chicken wings for $48.40. How much would it cost for 6 wings?
How does a normal cell become a cancerous cell?
The population in the United States in 2012 was about 3.1 × 108 people. What key strokes on a calculator can be used to find an increase in population of 5%? OA
part 2: the final draft(40 points\) revise your rough by making improvments to your syntax, spelling, capitalization, punctuation, and formal language and by in
−4x−y=−4 slope: 25, ordered pair: (−5,−1) find the equation in slope intercept form