brasmussen brasmussen
  • 11-10-2018
  • Mathematics
contestada

beef cost $6.00 per pound and the chicken cost 4.50 per pound. he bought a total of 18 lbs and spent $96. how much of each type of meat did he purchase?

Respuesta :

YeetingHand
YeetingHand YeetingHand
  • 11-10-2018

Wrong answer :) Please check others

Answer Link
kenzie5464
kenzie5464 kenzie5464
  • 11-10-2018
He purchased $10 of beef, and $8 of chicken.

10 * 6 = 60

8 * 4.5 = 36

60 + 36 = 96
Answer Link

Otras preguntas

Identify the vertex of the equation y=x^2−6x+2. Show all work for full credit.
What happens to an organism when MORE food is available?
of the one-quarter of deaths in industrialized nations that are sudden, 65 to 85 percent are due to ________.
Who writes most of the bills for the members of Congress (the House and Senate)?
Problem Set 100 yd. =
the ________ is a sensory relay station where all sensory information, except for smell, goes before being sent to other areas of the brain for further processi
3f-23=2f+6can u do it quick i have an exam​
A small airplane is flying at a speed of 15,840 feet per minute. What is the airplane's speed in miles per hour?
help me math homework part 2
are the appalachian mountains in the eastern or western united states