shelbyp2003
shelbyp2003 shelbyp2003
  • 11-10-2018
  • Mathematics
contestada

please help me on this math question

please help me on this math question class=

Respuesta :

sqdancefan
sqdancefan sqdancefan
  • 01-07-2019

Answer:

  $5.99

Step-by-step explanation:

Purchase amounts are rounded to the penny.

(3/4 lb)×$7.99/lb = $5.9925 ≈ $5.99

Answer Link

Otras preguntas

Idk how fast Alejandra drove, all I know is that she drove 70 mph...
The ladder is 6m long and it can’t touch the wall by 1.5m so how far can the ladder reach
For a car of weight 9000 N the recommended tyre pressure is 18 N/cm².Findthe area of each tyre in contact with the ground​
Assume ABC Company deposits $90,000 with First National Bank in an account earning interest at 6% per annum, compounded semi-annually. How much will ABC have in
what's the difference between a molecule and a particle​
For every 5 pieces of candy that Andy gets on Halloween, her parents ask her to donate 2 pieces to Operation Gratitude. How much candy will she donate if she ke
If a cell completed meiosis I and is just beginning meiosis II, which of the following is an appropriate description of its contents? a. it has half the amount
If there are 60 books in the college library. In how many ways will these books be arranged on the shelves if 3 of the books are taken at a time with order of a
Sanna is packing small boxes inside a larger box. The base of the large box is 50 by 75cm and it is 30cm high. The small boxes are 5cm by 4cm by 2cm and weigh 1
-2 1/3 × 2 5/8 Perform the indicated operation