rindraon5947 rindraon5947
  • 15-10-2018
  • Mathematics
contestada

Selena bought 5.62 pounds of meat for $3.49 per pound. What is the total cost of the meat

Respuesta :

MrsStrong
MrsStrong MrsStrong
  • 12-01-2019

Answer:

$19.61

Step-by-step explanation:

To find how much Selena spent, multiply the amount by the price per pound. She spent 5.62 (3.49) = $19.61.

Answer Link
SenpaiTrill
SenpaiTrill SenpaiTrill
  • 12-01-2019

Hello there,

Selena bought 5.62 pounds of meat for $3.49 per pound. What is the total cost of the meat

Total cost: $19.61


Answer Link

Otras preguntas

The height of a plant in inches, h(t), is modeled by the equation h(t) = 3.2t + 1.8 where t is the time in weeks. In terms of this problem, what is the meaning
Jobs in the hidden job market can be discovered through job advertisements. please select the best answer from the choices provided t f
The farmers of the new constitution generally agreed that
Help me on this question please.
What social, emotional, and intellectual skills and strategies will you use as you navigate the challenges of managing your high school career?.
Please help me on question 5 and 6. I’ll give brainliest. Thank you!!
Abc currently has the following quotes: market maker bid ask size mm1 10. 00 10. 50 3 × 2 mm2 10. 20 10. 45 4 × 3 mm3 10. 25 10. 60 3 × 2 the inside bid good is
Between what two integers does square root of -19 lies
What is the correct answer
There were 1.393 billion people in China and 327.2 million people in the US in 2018. For each country, calculate the coal consumption rate per person. Express a