Lisajoy2000 Lisajoy2000
  • 12-11-2018
  • Mathematics
contestada

Jackson bought 5 ounces of raisins for a $4dollar sign. How many ounces of raisins can be bought for $1?

Respuesta :

chisnau chisnau
  • 12-11-2018

Amount of raisins Jackson bought for $4 = 5 ounces

So, amount of raisins that Jackson can buy at $1 is = [tex]\frac{5}{4}[/tex]

= 1.25 ounces

Hence, Jackson can buy 1.25 ounce of raisins in $1.

Answer Link
jenki3157 jenki3157
  • 20-05-2019

Answer:

Step-by-step explanation:

Ver imagen jenki3157
Answer Link

Otras preguntas

The ( ANSWER) was the main opposition group to apartheid in South Africa. Founded in 1912, the group was later banned by the South African government.
What are some similarities between grassland and tundra
Based on the amino acid sequence data you collected, which organism are humans most closely related to? Which organisms are humans most distantly related to? E
Define polytheism, monotheism, Torah, and covenant.
Explain the reason for having an Equator and a Prime Meridian. How do these two lines help us to navigate our world?
Your food intake on a daily basis affects your health because: (1pts a.malnutrition is a result of not eating enough foods. b.overeating will result in very q
Which statement best explains how the Kansas-Nebraska Act contributed to the tensions between the North and the South that led to the Civil War?
Evaluate. 17 + 330 • 20 ÷ 102 ÷ 2 – 14
What order would you be using if you were using an aabb pattern? (1 point chronological spatial compare-and-contrast developmentalcompare-and-contrast you be us
which of the following is zero dimensional figure geometric object