triniwwekid200p3pfbi
triniwwekid200p3pfbi triniwwekid200p3pfbi
  • 13-11-2018
  • Mathematics
contestada

6 pounds of candy cost $12.44. How much is on pound

Respuesta :

Sea2Ray Sea2Ray
  • 13-11-2018
$2.07 per pound out candy
Answer Link
KindaSmartPersonn
KindaSmartPersonn KindaSmartPersonn
  • 13-11-2018
$12.44 dived by 6 is approximately 2.07

So the answer is $2.07 dollars per pound of candy.
Answer Link

Otras preguntas

What is the first step in solving the inequality -2x > -10 Divide both sides by -2 and reverse the inequality. Add 2 to both sides. Add 10 to both sides Divi
WHOEVER ANSWERS THIS RIGHT IN 2 MINS GETS BRAINLIEST!! Explain why exponential functions will always exceed linear and quadratic. Can somebody please help me???
A person began running due east and covered 15 kilometers in 2.0 hours. What is the average velocity of the person? Show all your work!
Evaluate the function!!! 10 points. Help needed!
An increased greenhouse effect and the depletion of the ozone layer are two examples of
Please show your work thank you
Donna bought 3 bags of dog treats for $6.75. What is the cost per bag of dog treats? A. $2.25 B. $9.75 C. $3.38
what happened to the roman empire under constantine in 313 AD?​
What is the value of work when a piston of volume 0.2 l expands against an external pressure of 200 kpa to a volume of 3.4 l?
Equal volumes of 1 m solutions of citric acid, sodium citrate, sodium hydrogencitrate, and sodium dihydrogencitrate are combined and the ph is adjusted to 9.5