tracy2367 tracy2367
  • 14-11-2018
  • Mathematics
contestada

a twelve pack of orange crush is priced at $3:00 a six pack is priced at $175.what is the better value?

Respuesta :

Elxium
Elxium Elxium
  • 14-11-2018
the twelze pack be cause if you times 175 by 2 then you get 350
Answer Link
weirkai27
weirkai27 weirkai27
  • 14-11-2018

First:

Gather the numbers we have.

$17.5

$3.00

Second:

Divide the bigger number by the smaller number.

$17.5 ÷ $3.00 = 5.8333333333

Third:

Now we have our answer.

You're better off getting a six pack, because it costs 0.5$ less than a six pack.

Answer Link

Otras preguntas

The pressure exerted by a column of liquid is equal to the product of the height of the column times the gravitational constant times the density of the liquid,
Contracts Slowly Striated Voluntary Student 1 Smooth Cardiac, Skeletal Skeletal Student 2 Cardiac, Smooth Skeletal Skeletal, Smooth Student 3 Skeletal Skeletal
help, please Spanish
1. What is the common formula for work?a. W=FAVc. W=Fd2b. W=Fdd. W= F2d​
what are the 5 major roles of Congress?
What is the product of (5^1) (5^-3)​
brian says the expression 8n+2 is equal to 83 when n=1 explain why brian is incorrect
Which statement is true about the gravitational force? A. It only acts on objects that are close to each other. B. It acts on all objects all of the time. C. It
The heat flow vector field for conducting objects is F = - k T. where T(x, y, z) is the temperature in the object and k is a constant that depends on the materi
Can someone help me with this question