FaithLynn7118 FaithLynn7118
  • 14-11-2018
  • Mathematics
contestada

Pencils cost 0.55 each. A pack of pencils cost $11. Which equation can be used to fined p the number of pencils in one pack

Respuesta :

Persefoni Persefoni
  • 15-11-2018

[tex](0.55 \times p) = 11[/tex]
[tex]p = (11 \div 0.55)[/tex]
Answer Link

Otras preguntas

Daniela ha comprado 2,5 kg de naranjas a un precio de 1,75 € el kg, 1,5 kg de manzanas a 1,6 el kg y 1,5 kg de plátanos a 1,25 € el kg . Si juntamos toda la fru
what are some key characteristics on history
What factors led people to migrate long distances during the Industrial Revolution? Changes in ways of thinking led many to seek religious freedom. The steamshi
Solve the system by elimination -x - y = 6 x + y =-6
Please helppppp.........
At the beginning of year 1, Zack invests $700 at an annual compound interest rate of 3%. He makes no deposits to or withdrawals from the account. Which explicit
What is the purpose of an analytical essay? a. To describe a story using direct quotes and summaries b. To help readers understand how literature affects differ
Wal-Mart has two sizes of shampoo boles in stock. The 16 fl oz. Cost $6.19 and the 13.5 fl oz. Cost $ 3.99. Which size is the beer buy? Round to the nearest cen
x 0 1 2 3 y 8 1 −6 −13 Is the relationship a linear function? How do you know? A. No; the change in x and the change in y is not constant. B. Yes; the change in
A large amount of peanuts was divided equally into 6 small bags. The total number of peanuts, p, was 342. Which statements can be used to write an expression an