josephcfaucett5487 josephcfaucett5487
  • 14-11-2018
  • Mathematics
contestada

The cost of 15 ounces if chees is $6.00 what is the cost of 12 ounces of cheese

Respuesta :

Mareska95
Mareska95 Mareska95
  • 14-11-2018

Hi!

We will solve this using proportions. Let x be the cost for 12 ounces of cheese. We will start like this:

15 ounces : 6 $ = 12 ounces : x $

x $ = (6 $ * 12 ounces)/15 ounces

x $ = 72 $/15

x = 4,8$

The cost of 12 ounces of cheese is 4,8$.

Hope this helps!

Answer Link

Otras preguntas

The eucalyptus is the world's fastest growing tree. It grows an average of 2 1/2 centimeters every day. If a eucalyptus tree is 50 centimeters tall when it is p
evaluate the function at x=-1​
Suppose that you wish to cross a river that is 3900 feet wide and flowing at a rate of 5 mph from north to south. Starting on the eastern bank, you wish to go d
which statement best explains the indian removal act​
What are the two design conditions necessary before an ion chamber can be considered a Bragg-Grey chamber? What could such a chamber be used for?
Kelly has 11 markers in a backpack. One of them is pink and one is blue. Find the probability Kelly will reach into the backpack without looking and grab the pi
Help please with this
Online jewelry sales have increased steadily. In 2003, sales were approximately 2 billion dollars, and in 2013 they were approximately 5.5 1 billion. Construct
Which of the hormones below is least associated with regulating blood glucose levels? A. Glucagon B. Somatotropin C. ANG II D. cortisol E. insulin
What is refrigeration capacity and what is meant by a "ton" of refrigeration?