fryegirl02 fryegirl02
  • 15-11-2018
  • Mathematics
contestada

Twelve apples cost $2. How much will 50 apples cost?

Respuesta :

megandalolipop
megandalolipop megandalolipop
  • 15-11-2018

2 over 12 is equal to x over 50.  

Then you use cross products (multiply 2 by 50 and multiply 12 by x)  

You end up with 12x=100.  

Divide both sides by 12 and you end up with $8.33.

Answer Link

Otras preguntas

Procrastination is a result of poor goals, poor planning, and a lack of proper: values understanding manners priorities
A difference between electron transport in photosynthesis and respiration is that in photosynthesis
Which of the following will you see at the fun fun cave in the Dominican republic? Coralreefs 500 species of plants Pre-columbian paintings Catus plants
The sum of three consecutive odd integers is 177. What are the three numbers
A distention of the renal pelvis due to urine collecting in the kidney is
Why do African farmers practice “slash and burn” farming? A. it is the most environmentally responsible method available B. the crops produced by this method ar
If A(9, 18) and B(1, 12), find AB. (Remember AB means the distance between points A and B.
The earliest settlement of Jews in and around the Ottoman province of Jerusalem was
How did the shift to steam power lead to the growth of cities?
Which BEST describes why participating in public debates and discussions is a way for citizens to nurture themselves in societyA)It helps citizens better compet