kimmykbaby kimmykbaby
  • 11-12-2018
  • Mathematics
contestada

you can buy 8 apples for $4 how many can you buy for $10

Respuesta :

burkes01
burkes01 burkes01
  • 12-12-2018

Answer: 20 apples, because if you say 8 apples=$4, then that means 2 apples =$1, so $10=20 apples


Step-by-step explanation:


Answer Link

Otras preguntas

During the early 19th century, suffrage rights applied to _____.
Herman saves 22% of his monthly paycheck so he can buy a new car . He earned $825 last month. How much money did Herman save for his new car last month?
reid ate 1/4 of the pumpkin pie vince ate 1/3 of the same pie how mutch of the pie was left after reid and vince ate their pieces
What was the main negative impact of the invention of the cotton gin? It created pollution because it was powered by fuel. It caused massive population growth
how many shillings are in a pound?
Which of these principles did socialist Robert Owen believe? that communities of economic equality could be established that the free market should dictate econ
How many times does 8 go into 50?
The communistic economic system encourages private investment, competition, and profit
Jada lives in a city that has an area of 344.6 square miles. Her friend lives in a town that is one-tenth, or 0.1, that size. What is the area of her friend's t
when kids fall and stuff the loose blood for years almost a gallon of blood does that means the body regenates blood?