skulltrooper0721 skulltrooper0721
  • 11-12-2018
  • Mathematics
contestada

A company has discovered that it costs $16 to produce 2 widgets. $18 to produce 4 widgets. $48 to produce 10 widgets. Whats the total cost for 6 widgets?

Respuesta :

PersonPerson13260 PersonPerson13260
  • 11-12-2018

Answer:

It would cost $24 to produce 6 widgets.

Step-by-step explanation:

If you turn the information into points, you can use those three points to find the parabolic function for the graph (it's  y=(x squared over 2) -2x +18.) All you have to do then is find where 6 widgets lines up with the graph.

Answer Link

Otras preguntas

Because of political instability, corruption, and human rights violations, United Nations peacekeeping forces would MOST LIKELY be found in which country? A)
4 radians is the same as _____. Round to the nearest hundredth of a degree.
It cost a dollar for an adult ticket to a reggae concert and s dollars for a student ticket. The difference between the cost of 12 Adult tickets and 18 student
need help fast i will still do the knee thing still
Which constitutional amendment prohibited the selling of liquor anywhere in the United States
Which continents does the Arctic Circle pass through?
What are the convection currents, and how do they affect the earth's asthenosphere
HELP ME HELP ME AAAAAAAAAAAAAAAAAAA HELP
During colonial times, a system of international interdependence developed between the American colonies and Europe. Which of the following correctly illustrate
In a game of checkers there are 12 red pieces and 12 black game pieces.Julio is setting up the board to begin playing. what is the probability that the first tw