ethan20056 ethan20056
  • 12-12-2018
  • Mathematics
contestada

two weeks ago, James bought 3 cans of tennis balls. last week, he bought 4 cans of tennis balls. the tennis balls cost d dollars per can. If spent a total of $15.75, how much does a single can of tennis balls cost?

Respuesta :

dishapatel
dishapatel dishapatel
  • 13-12-2018

Answer:$ 2.25

Step-by-step explanation:4can +3Cans=7cans so divide 15.75 by 7 so the answer is 2.25


Answer Link

Otras preguntas

How are metals designated in the periodic table
What would happen if the pouter pigeon and the fantail pigeon and the fantail pigeon were selectively bred?
What is the argument that people used against affirmative action?
Given that f(x)= 2x+1 and g(x)= x^2 +2x+1 find (F+g)(2). Find (F.g)(x) find f(x)/g find f(2) +g(-2)?
what are 3 values Josiah strong had
What si the difference between homozygous and heterozygous?
Do u guys have GO MATH 6 gradebooks
Read the sentence. The thin branch groaned under the weight of the heavy, wet snow. Which word from the sentence is an example of figurative language? a. th
Given f(x)=9x+4 and g(x)= -5x+1, what is g(x)-f(x) ?
Due to climate change, the range of malaria is expected to spread to areas where it was previously not a problem. Given this piece of evidence, predict what wil