plzhelplol456 plzhelplol456
  • 12-12-2018
  • Mathematics
contestada

Please help Mrs.Johnson spend $611 buying lunch for 78 students. If all lunches cost the same, about how much did she spend on each lunch

Respuesta :

charlief22
charlief22 charlief22
  • 12-12-2018

Greetings!

Answer:

$35.96 to 2.d.p. or 36 to 2.s.f.

Step-by-step explanation:

We can show this by:

611 = 78x

x being the 78 students

To find 1x which is the price of one student, or one lunch, we can simply divide both sides by 78:

[tex]\frac{611}{78} = \frac{78x}{78}[/tex]

Or:

35.95 = 1x

So each lunch cost 35.96 to 2.d.p. or 36 to 2.s.f.


Hope this helps!

Answer Link

Otras preguntas

Can someone help??? I'm so confused with this. i don't know what to do
find the area of abcd
what is the slope between the points (-1,4) and (5,2)
I NEED HELP ASAP Which of the following sentences incorrectly hyphenates a compound number? The Antarctic blue whale, at ninety-eight feet in length, is the la
What time will it be 53 hours after 3:30 pm on Thursday ?
5(x + y)-4(3x-2y+1) simplify algebraic expression
Figure 4 shows part of the curve with equation y=sin(ax-b), where a > 0, 0º < b < 180°. The curve cuts the x-axis at the points P, Q and R as shown. Gi
Function g can be thought of as a scaled version of f(x)=|x|. What is the equation for g(x) Choose 1 answer:
¿Qué es un romancero y por qué es importante?
Karen runs at a speed of 5 mph. Marcus runs at a speed of 80 yd./min. Running in yards per minute, who is faster?