two pounds of peaches cost $4.50. 5 pounds cost $11.25 and 10 pounds cost 22.50 show that the relationship between the number of pounds of peaches and the cost is a porportional relationship. write an equation for the relationships

Respuesta :

Answer:


Step-by-step explanation:

4.50 /2 = 2.25


11.25/5 = 2.25


22.50/10 = 2.25


the constant is the price per pound which is 2.25

Otras preguntas