mrdikred mrdikred
  • 13-12-2018
  • Mathematics
contestada

Write a real-word problem situation for 7.50y+9

Respuesta :

pencil92 pencil92
  • 13-12-2018
you went to the store and bought apples that were each 7.50 and u also bought bread that was 9 dollars and ur trying to find the total amount
Answer Link
akephd
akephd akephd
  • 13-12-2018

Answer:

How about:

Joey rented a car on his vacation. It cost $9 for the first day and $7 for each additional day. How much did it cost him for 5 days total?

Step-by-step explanation:

Solution:

y=number of days (after first day) so 4 days

7.50 (4) + 9 = 30 + 9 = $39 total for 5 days

Answer Link

Otras preguntas

the surface area of a right triangular prism is 228 square inches. The base is a right triangle with a base height of 6 inches and a base length of 8 inches. Th
Solve 7x-6 > 8 and 3x + 4> 22 for x. Could you please help solve this.
Which word correctly completes the sentence? Did you notice the area of bare skin on those __________ faces?
How many digits will be in the quotient of 588divided by 6 use place value to explain
You are a school photographer taking individual and class pictures for 2 classes of 21 students each. On average, each individual picture takes 3 minutes and a
8+—3(6+—6a) help please
What was Mr.Bach's "Fight for freedom"?
What is eminent domain???????????
What did Frederick Mueller want to be when he grew up?
how do I round 5.673839 to the nearest 100th