laurieburgess804 laurieburgess804
  • 13-12-2018
  • Mathematics
contestada

What is the unit cost per bottle if a pack of 12 bottled of juice sells for 6

Respuesta :

zaniya745 zaniya745
  • 13-12-2018

Answer:

2 per bottle

Step-by-step explanation:

12 bottles÷ 6 dollars=2

Answer Link
itsvaleriecx2
itsvaleriecx2 itsvaleriecx2
  • 13-12-2018
It would be $2.00 per bottle.
All you have to do is 12/6=2
Answer Link

Otras preguntas

What does |-100| equal?
which of the following is not a helping verb?A. beB. mustC. wouldD. can
why food coming from stomach is to be made alkaline?
What does |-100| equal?
Who was the first American to to contribute to the industrial revolution?
The figures shown are similar. What is the scale factor?  A. 1/4  B. 2/3  C. 3/4  D. 1/6
a car travelling at 36 km/hr due north turns west in 5 s under constant acceleration and maintains the same speed. the acceleration of the car is
Using numbers 1 3 5 7 9 11 13 17 19 in 5 steps sum should be 30.We can repeat numbers.
Which regions have been the sites of genocide or a attempted genocide in the last 30 years?
5/18 is what percentage of 25/72