malakai8 malakai8
  • 13-12-2018
  • Mathematics
contestada

which is the better buy ? 22 vitamins for $1.97 or 40 vitamins for $3.25

Respuesta :

tiffanijimenez02
tiffanijimenez02 tiffanijimenez02
  • 13-12-2018
The best choice would be to buy 40 vitamins for $3.25

If you double the amount of vitamins for the first choice you'll end up with: 44 vitamins for $3.94.

Even though you're getting 4 more vitamins for .69 cents more, the best choice would be to buy 40 vitamins for $3.25.
Answer Link

Otras preguntas

What impact did Henry VIII’s actions have on England in the second half of the 1500s?
What were some of the problems that faced President Vladimir Putin in Russia?
What is an equiangular polygon ?
Identify the past progressive tense. a. she will be surfing b. she is surfing c. she was surfing d. she will have been surfing
Lim (9-x)/(3-√x), x ->9. Correct answer is 6
What would be the probability that randomly choosing 3 states from the top 6 murder states would actually be the top 3 states for murders in the United States i
What is 16/64 in its lowest terms
Milwaukee is 121 mi (air miles) due west of Grand Rapids. Maria drives 255 mi in 4.75 h from Grand Rapids to Milwaukee around Lake Michigan. Find a. Her avera
Which explanation best defines a myth? a. a folk tale that contains fairies, sprites, and magic b. an ancient story that has its basis in history c. a folk t
Which of the following is the most complete description of persuasion? a. writing and speaking to change the minds of others b. an attempt to manipulate other